You are here: / Mobilny bar kawowy / Monopoly – kultowa gra planszowa

Monopoly – kultowa gra planszowa

Monopoly – kultowa gra planszowa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Trudno znaleźć chociaż jedną osobę, która ani razu nie zagrała z przyjaciółmi w grę planszową Monopoly. W czasach realnego socjalizmu gra była niemal nie do zdobycia w Polsce, ale za to powstawały jej liczne klony, takie jak Eurobiznes czy Fortuna. W Stanach Zjednoczonych w Monopoly grają całe pokolenia już od kilkudziesięciu lat. Mało kto wie, że historia tej niezwykle popularnej planszówki sięga aż Wielkiego Kryzysu z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Wtedy to wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych w związku z zawirowaniami gospodarczymi utraciło pracę i było zmuszonych do codziennej walki o przetrwanie. Wśród nich znalazł się niejaki Charles Darrow, zajmujący się dotąd sprzedażą grzejników. Darrow od najmłodszych lat pasjonował się grami planszowymi i postanowił wykorzystać swoje zainteresowania, aby zarobić na utrzymanie. Opracował on plan gry polegającej na handlowaniu nieruchościami, wzorując się nieco na „The Landlord’s Game” z początku XX wieku. Legenda głosi, że pierwotny projekt planszy Monopoly z powodu braku środków został wyrysowany na ceracie.

Pomysł Darrowa był genialny w swojej prostocie. Gra planszowa Monopoly pozwalała jej uczestnikom poczuć się jak prawdziwi wielcy inwestorzy, wykupujący całe ulice, budujący hotele i czerpiący zyski z czynszów od posiadanych nieruchomości. Celem rozgrywki było doprowadzenie przeciwników do bankructwa i objęcie monopolu nad rynkiem nieruchomości, stąd nazwa – Monopoly. Charles Darrow udał się z projektem do dwóch największych wówczas wydawnictw, specjalizujących się w grach planszowych, Parker Brothers i Milton Bradley. Jednak obie wytwórnie odrzuciły jego pomysł.

Monopoly

Darrow pomimo tego nie poddał się i postanowił zacząć produkować i sprzedawać Monopoly na własną rękę. Z powodu niskiego budżetu pierwotna wersja nie posiadała znanych z dziejszych czasów metalowych pionków, zamiast tego używano kartonowych żetonów. Początkowo twórca sprzedawał pojedyńcze egzemplarze gry swoim znajomym oraz zainteresowanym osobom, ale po pewnym czasie nawiązał współpracę z kilkoma lokalnymi sklepami.

Sprzedaż rosła, z półek sklepów znikały kolejne egzemplarze, a w branżowych czasopismach Monopoly zbierało entuzjastyczne recenzje. Wydawnictwo Parker Brothers zrozumiało wtedy swój błąd i zwróciło się do Darrowa, aby udostępnił im licencję i można było wydać grę na terenie całego kraju. Twórca skorzystał z okazji i po pewnym czasie stał się pierwszym projektantem gier planszowych, który zarobił na swoich pomysłach miliony dolarów. Monopoly zostało wydane już w kilkudziesięciu krajach, powstało kilkanaście różnych wydań oraz kilka wersji komputerowych i na konsole.

Ciekawe artykuły:

YOU MIGHT ALSO LIKE

Tagi: orienteering miejski na imprezę integracyjną, etykiety inspekcyjne z datą, wałki pa66, Fotoprzekaźnik Sick, Stojaki na ulotki - Brooklyn, osb stopfire, Tynk silikonowy Lakma, usuwanie graffiti toruń, glutamina katowice, Minikoparka Gorlice, durobet ceny